Skip to main content

Please. Just Charge Me More!



It seems that companies are whittling down their package contents little by little, but leaving the boxes and packaging almost identical. I understand prices are going up. I don't like paying more for the same stuff, but looks like I have no choice about doing it. What isn't right is decreasing the number of ounces in a jar, but allowing the jar to look the same on the outside. The jars are frequently hollowed out weird on inside, making it harder for me to get the measly portions inside. Come on, people. Jelly is the worst in this regard.

*

I can't say that it's exactly dishonest in the legal sense as it IS clearly labelled; there are only 129 diapers in the more recently-purchased box as opposed to 144. But still. Just charge more and be done with it. I don't want to be running to the store constantly to pick up a 2-pack of diapers in a mega box...

Comments

  1. I have noticed this also, mostly with diapers because my youngest is 2 and not potty trained yet. We buy LUVS and I havent noticed a diaper amount change yet, but the other brands I have...I also noticed that for things like body products was really jumping in price rather then shrinking, for example Pantene was $5 a bottle now its almost $9 a bottle...so had to change my shampoo...People cannot afford the prices of some things now and so the company cannot be making that much more money then they were before!

    ReplyDelete
  2. We have been noticing the same thing while grocery shopping. Jars are still the same height, but maybe a bit more slender, or curved inward along the center to make the height of the jar match the old one, but the slimmer jar not hold as much. :/

    ReplyDelete
  3. the jerks! i guess that serves us for trying to budget per box/container and expecting/not wanting to do the math to refigure it out...

    ReplyDelete
  4. Okay--I won't go into the whole we pay $10 for a bottle of pantene and are glad to get it or I pay $25 for a box of 55 diapers. Because, that's just the way it is here. Like gas that is $2.07 a liter or $8.32 a gallon. What I do find here is that often the smallest package is the cheapest. Like a 4 pack of toilet paper will be $2, but a 12 pack is $8. So it's cheaper to just buy 3 of the smaller packs. They are tricky that way. I find that you really have to watch packaging here. Nothing makes me madder than a jar of peanut butter that I can't get all the peanut butter out of. UGH!

    ReplyDelete
  5. Sadly, this is a world wide trend. It's not only the sizing that is changing. In some instances the quality of the item is not as good as before.
    Take Pantene for example. When it first came on the market is was fairly expensive, but fantastic stuff. Then the price dropped and so did the quality. The shampoo remained pretty much the same, but the conditioner no longer does the job it used to.
    With canned goods, sometimes the country of origin has changed....

    ReplyDelete
  6. Yeah, I agree! Prices are going up everywhere it seems and I'm sure a lot of that has to do with gas prices. My dad was the guy that delivered that types of stuff. Because of the gas prices, his company had to keep raising their delivery charge. Which in turn, makes the product price go up. Or maybe in this case, offering less product to keep the price looking the same.

    ReplyDelete
  7. Hello! Just stopping by to say hello friend! We have missed you guys! I have got to catch up, going to read your blog!

    ReplyDelete
  8. I have a one cup coffee maker that uses coffee pods. I used to get 18... now I get 16 AND they cost more. They are still cheaper than a coffee store drink. It is cheaper than making a pot of coffee and wasting some of it. I am the only coffee drinker in the home and I cannot tolerate more than a single cup. It tastes better too.

    And, I am happier with some of the move to smaller. I love that DQ has smaller Blizzards. Who in the world needed 2 cups of ice cream at a time? Less chips in a single serving bag, I am good with that too. My only beef is that I seem to get charged more for portion controlled servings. I have to pay for the product and all the extra packaging.

    Blech...

    ReplyDelete

Post a Comment

Non-troll comments always welcome! :)

Popular posts from this blog

Reading Curriculum: ABeka Book and BJU Press

Did you know that in the state of Missouri, homeschoolers must teach reading as a separate subject?  I don't know how anyone could homeschool well without teaching their child to read... but OK. 

I got many of my ABeka books used and collected them over time.  I'm glad I came across these readers early in my homeschooling years.  It teaches children to read step-by-step.  I don't think I've seen a more effective reading program for the elementary years.  The children love the stories, and what I appreciate about them is that there is a rich and varied language even in simple-to-read books in this series. 

My set is pretty old, and some are even from the 1960's and no longer listed in the reading series.  I think if I had to do things over again somehow, I think I'd just spend on a curriculum set and be done with it.  That's the thing, though, with homeschooling.  By the time you figure out what the perfect curriculum is for you, your children have graduate…

Homeschooling is NOT So Hard.

I wish I'd have known this starting out. I wish I'd have known that it's actually LESS work to just homeschool your child, than to be an "involved parent" at school.

We've enjoyed elementary school with our older boys. *Most* of the teachers were actually pretty competent and caring (the others, I save for another blog post, another day...). We had the children involved in extra activities like the Spanish Club or Service Club, or choir, and they got a fair bit out of the experience.

But it's a LOT of work.

You get about a ton of worksheets that must be done by a certain time. Usually on a day when you're sick or have no time. You get the phone calls about this or that, and about a zillion sheets per day that sometimes contain important news, so you MUST go through them daily. The schools also *love* to throw in half days, teacher in-service days and early dismissals. Not so bad, unless you have children at more than one school and the schedu…

Holiday Gifts for the Homeschool Teacher!

Merrymaking hint:  leave this post up on your phone/ computer for your family to "accidentally" find!  Let the magic begin!

 All teachers love a little appreciation every now and then, including homeschoolers.   I don't know about you, though, but I don't want any apple crap.  So first rule:  no apple crap! 

Otherwise I'm pretty open.  I love getting gifts, even if it's just something small or simple.  One thing I love is when my children want to help out and make lunch or clean up or put their laundry away.  Or just behave themselves and get their math done.  This is a really big thing when you think about it.  

And from the adults in my life, the gift of coffee always shows love - or rather, someone not wanting an "I need coffee" emergency in the middle of winter after a big snowstorm.  Somehow, I always have a lot of coffee in my pantry during the winter months.  (Guess why.) Thanks, D! 

My gallery of homeschool appreciation pics: